Остеопороз - хвороба століття
Остеопороз - хвороба століття

    ОСТЕОПОРОЗ - захворювання, що характеризується прогресивним зниженням щільності кісток, тобто кількості кісткової речовини в одиниці об'єму . Хімічний склад кістки не змінюється. Зниження щільності кісток зменшує їх міцність і збільшує вірогідність переломів. Так, приблизно 70% переломів у осіб старше 45 років можна віднести до наслідків остеопорозу. Протягом життя кісткова тканина постійно оновлюється - стара тканина поступово руйнується, розсмоктується і замінюється новою. Остеопороз -результат дисбалансу між процесами руйнування і синтезу, який призводить до вираженого зменшення маси кісткової тканини. 

   Більшість з нас, на жаль, не відноситься до проблеми остеопорозу досить серйозно.  За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я остеопороз, як причина інвалідності та смертності людини, займає четверте місці в світі після таких захворювань, як серцево-судинні, онкологічні та цукровий діабет.

   В найближчому майбутньому лікарі прогнозують епідемію цього захворювання, при якому кістки втрачають свою міцність, стають крихкими і легко ламаються. Так, вже сьогодні в Євросоюзі через остеопороз кожні 30 секунд відбувається перелом. А вже до 2050р. кількість хворих з "крихкими" кістками в світі збільшиться більш ніж в три рази, і досягне 6,5 млн. чоловік.

  Чому ж ми настільки зневажливо ставимося до цього захворювання? Все досить просто. Причина настільки несерйозного ставлення до цього  небезпечного захворювання криється в тому, що до певного моменту (як правило, це перелом) захворювання протікає практично безсимптомно. Людина не відчуває ні болю, ні будь-яких неприємних відчуттів. Психологія ж людини влаштована так, що поки у нього нічого не болить, він навіть чути не хоче ні про які структурні зміни в кістковій тканині.

 

Рис.1 Нормальний, остеопоротичний та хребець при компресійному переломі.

    Цим остеопороз і небезпечний. Величезна проблема полягає в тому, що коли хвороба проявляє себе, лікувати її вже занадто пізно! Саме в цьому криється небезпека остеопорозу. Найефективнішим методом "лікування" остеопорозу є його попередження, тобто профілактика.

   Це захворювання вражає одночасно всі кістки скелета, що призводить до ризику переломів в найпростіших життєвих ситуаціях, при самих повсякденних навантаженнях.

 

   В наших кістках містяться мінеральні речовини, зокрема кальцій і фосфор, які надають кістках твердість і щільність. Остеопороз характеризується зменшенням вмісту цих мінеральних речовин у всіх кістках скелета, за рахунок їх "вимивання". Причиною цього є гормональні порушення та порушення обміну речовин.

 

   При остеопорозі кістки стають пористими як губка, внаслідок чого значно знижується їх міцність. З точки зору фізики, цей процес можна охарактеризувати, як зменшення щільності кісткової тканини. У медицині, для позначення цього процесу, існує спеціальний термін – остеопенія.

.

Рис.2 Компресійний перелом хребця може виникати при падінні на  стегна чи іншому вертикальному навантаженні на хребет.

   Приблизно до 25-30-ти років щільність кісток людини збільшується, досягаючи свого піку до 30-35-ти рокам. Після цього починається зворотний процес - щільність кісткової тканини починає зменшуватися. Цей процес розвивається не у всіх однаково і залежить від багатьох факторів.

 

    Дослідження вчених показали, що у світі  кожна третя жінка, і кожен п'ятий чоловік старше 50 років страждають від цієї хвороби. Через неї багато, отримавши в похилому віці перелом, вмирають протягом півроку, а більшість залишаються назавжди прикутими до ліжка. Наслідки розвитку остеопорозу, у вигляді переломів тіл хребців і трубчастих кісток, зумовлюють значний підйом захворюваності та смертності серед осіб похилого віку.

   Розрізняють два основних типи остеопорозу: первинний і вторинний.

  Первинний (інволюційний, постменопаузальний, сенільний або  старечий) остеопороз

  Первинний остеопороз розвивається, як правило, в похилому віці . До факторів ризику первинного остеопорозу відносять:

-літній вік;

-крихка статура;

-невеликий ріст;

-згадка про переломи в сімейному анамнезі;

-пізнє настання менструацій (після 15 років);

- раннє припинення менструацій (до 50 років);

- мізерні і рідкісні менструації;

-безплідність;

-тривала лактація (більше 6 місяців).

  Первинний остеопороз у жінок розвивається в 4-5 разів частіше, ніж у чоловіків.

  Вторинний остеопороз найчастіше є наслідком порушення обмінних, ендокринних або гормональних процесів в організмі.

  Порушення кальцієвого обміну може відбуватися внаслідок:

-нераціонального харчування;

-зловживання алкоголем;

-куріння;

- вживання великої кількості кави;

-вживання лікарських препаратів;

-вимушеної відсутності рухової активності;

-хронічної ниркової недостатності;

-надмірної активності щитовидної залози;

-цукрового діабету;

-зниження функції яєчників (у жінок);

-посилення функції кори наднирників;

 

     Виявлення остеопорозу на ранній стадії

  Раз вже ця хвороба настільки підступна, що протікає безсимптомно до того моменту, коли зміни в кістковій тканині стають практично незворотними, виникає розумне питання: чи є якісь непрямі ознаки, за якими можна визначити початок розвитку остеопорозу?

  Сучасна медицина володіє достатньо ефективним методом розпізнавання остеопорозу на самих початкових його стадіях, коли зниження щільності кісткової тканини не перевищує 3-5%. Цей метод називається кісткова денситометрія. Це ультразвукова діагностика кісткової тканини. На рентгенівському знімку, на жаль, можна розрізнити зміни, викликані остеопорозом, лише при "втраті" 15-20% кісткової тканини.

  Існує, однак, ряд непрямих ознак розвитку остеопорозу і зниження щільності кісткової тканини. В першу чергу, це зміна в рості . Зміна (зменшення) росту більше, ніж на 1-1,5 см - це серйозний сигнал для звернення до фахівця. Ще одним непрямим ознакою остеопорозу є погіршення постави. Будь-яке викривлення хребта - це теж серйозний сигнал.

   В інших випадках, найбільш частими симптомами остеопорозу є характерні болі в грудному та поперековому відділах хребта. Болі посилюються після невеликого фізичного навантаження і тривалого перебування в одному положенні. Більшість хворих остеопорозом скаржаться на значне зниження працездатності і підвищену стомлюваність.

   Метод діагностики остеопорозу за допомогою визначення рівня вмісту кальцію в крові не має під собою ніяких підстав. Справа в тому, що при остеопорозі, як правило, рівень кальцію в крові залишається в нормі. Більш того, нормальний рівень кальцію найчастіше підтримується саме за рахунок "вимивання" його з кісткової тканини.

   Раджу звернутися за консультацією до фахівця, якщо у вас було два і більше переломів, у віці після 40-ка років. При появі будь-яких больових або неприємних відчуттів в кістках також слід негайно проконсультуватися з фахівцем на предмет остеопорозу.          Обов'язково слід пройти кісткову денситометрію жінкам, через 1-2 роки після настання менопаузи. Головне пам'ятайте, що остеопороз значно легше попередити, ніж лікувати.

   Також не завадить пройти діагностику на наявність симптомів руйнування (ослаблення) кісткової тканини тим, у кого в родині були випадки захворювань остеопорозом.

   Підіб'ємо підсумок:

   Непрямі ознаки остеопорозу

    Візуальні ознаки остеопорозу: зменшення росту і викривлення хребта.

   Загальна слабкість, підвищена стомлюваність, ножні судоми, рання сивина, прискорене серцебиття, пародонтоз і зубний наліт, розшарування і крихкість нігтів.

   Болі в поперековому і крижовому відділі хребта, в гомілковостопному і тазостегновому суглобах, кістках таза.

  Кила диску.

  Важкість в міжлопаткової області та загальна м'язова слабкість.

 Захворювання шлунково-кишкового тракту, цукровий діабет, алергія та інші захворювання, пов'язані з порушенням обміну речовин і сольового обміну.

 Тривале застосування гормональних препаратів.

 Наявність у когось з родичів остеопорозу.

      Профілактика остеопорозу

   Величезну роль в справі профілактики остеопорозу грає відмова від таких шкідливих звичок, як куріння і зловживання алкоголем.

   Остеопороз і рух.

  Фізична активність і достатнє навантаження на всі кістки скелета є одним з основних і дуже ефективних методів попередження зниження щільності кісткової тканини (остеопенії). Щільність кісткової тканини безпосередньо залежить від фізичного навантаження на кістки. Найшвидше зниження маси кісток відзначено у космонавтів, в умовах невагомості і у людей "прикутих" до ліжка. Тобто у тих, хто позбавлений можливості долати вагу власного тіла.

    Ефективним засобом профілактики остеопорозу є рухливі ігри і прогулянки на свіжому повітрі. Дуже корисно підніматися на свій поверх по сходах, а не на ліфті. Усі без винятку "блага" сучасної цивілізації, одночасно є пособниками остеопорозу.

  

    Харчування при остеопорозі

   Ще одним немаловажним фактором у справі профілактики остеопорозу є дотримання гігієни харчування. Раціональне та збалансоване харчування є необхідним фактором для нормального функціонування травної системи, повноцінного обміну речовин і зміцнення імунітету. Основною ж причиною остеопорозу є порушення обмінних і гормональних процесів в організмі.

    Остеопороз у жінок, які багато народжували дітей

   Доведено, що у жінок, з народженням кожної наступної дитини, ймовірність розвитку остеопорозу знижується приблизно на 10-15%. Це пов'язано з тим, що під час вагітності організм майбутньої матері інтенсивно "оновлюється".

     Вживання кальцію

   Рекомендоване офіційною медициною вживання підвищених доз кальцію, як правило, відчутних результатів не приносить. Обумовлено це тим, що цей кальцій просто не засвоюється організмом, тому що кількість гормонів, які регулюють засвоєння кальцію в організмі, з віком значно зменшується . Тому він може "з успіхом" відкладатися в печінці, нирках і сечовому міхурі, в якості каменів або просто не засвоюватись організмом. І неправильним буде твердження , що  причина розвитку остеопорозу криється в нестачі кальцію.

     Продукти корисні при остеопорозі

  Всі сорти капусти, особливо броколі.

Всі види горіхів.

Цільнозернові продукти з усіх видів злакових і бобових культур.

Кисломолочні продукти (натуральні).

Всі сухофрукти, особливо курага і чорнослив, ягоди годжі.

Різна зелень, особливо шпинат.

Свіжі овочі та фрукти, без винятку.

          Лікування остеопорозу

  Лікування остеопорозу досить тривалий і трудомісткий процес. Полягає він в грамотному підборі раціону лікувального харчування і в розробці індивідуального комплексу лікувальної гімнастики. Обов'язково потрібно приймати сонячні ванни, але в розумній кількості. Кваліфікований лікар обов`язково призначить Вам препарати для кращого засвоєння кальцію - біофосфонати, мікроелементи, що дозволяє краще зростатися кісткам після переломів навіть у похилому віці.

   Високоефективним та легкодоступним  джерелом кальцію є яєчна шкаралупа, перемелена в кавомолці або краще розтерта у ступці. Спосіб приготування: яйце помити під проточною водою, відварити та зібрати шкаралупу, видалити тонку плівку з внутрішньої частини шкаралупи та висушити її при невисокій температурі (наприклад на батареї опалення). Змолоти шкаралупу кофемолкою або перетерти в ступці. Після чого отриманий порошок заливають свіжовідтиснутим лимонним соком. При цьому утворюється хімічна сполука органічного походження - цитрат кальцію, що надзвичайно ефективно засвоюється організмом. Його необхідно приймати 2 рази на день по половині чайної ложки.

   Хорошим джерелом вітаміну D  є риб'ячий жир. Обов'язково потрібно включати в режим дня пішохідні прогулянки на свіжому повітрі.

    Особливо ефективне лікування остеопорозу певних ділянок організму за допомогою методу остеорефлексотерапії. Це метод прямого введення медпрепарату в уражену остеопорозом кістку.

      Остеопороз не є неминучим наслідком старіння

    З вищевикладеного нескладно зробити висновок, що остеопороз не є неминучим "доважком" старості. Але для того, щоб це небезпечне і неприємне захворювання вас не торкнулося, потрібно займатися його активною профілактикою – вести здоровий спосіб життя , раціонально харчуватися та приймати відповідні препарати для поліпшення структури кісток.

(Притмітка:  Фото та частково текст взято з вільного інтернет – ресурсу.)Создан 29 дек 2015