Сколіоз
Сколіоз

    Сколіоз, це хвороба опорно-рухового апарату, при якій відбувається бічне викривлення хребта. Але причину потрібно шукати не тільки в хребті. Як правило, сколіоз виникає в дитячому віці, і в міру росту дитини хвороба прогресує. Ступінь викривлення хребта вимірюється в градусах. Деформація хребта більше  10 градусів вважається  сколіозом.

      Причини виникнення  Люди часто плутають порушення постави з таким важким захворюванням, як сколіоз. Необхідно зазначити, що висота шкільної парти і манера сидіти дуже важливі для формування гарної постави, проте згідно закордонним дослідженням лише 2-3% дітей мають діагноз сколіоз.

   

Рис.1 Сколіоз поперекового відділу хребта 

 

 

       Рис.2 Навантаження на скелет людини при повздовжній   плоскостопості.

  1. Повздовжня плоскостопість (див. Рис.2)

     При повдовжній плоскостопості змінюється навантаження на весь організм. Гомілка на цій стороні зміщується до середини. При цьому відбувається внутрішня ротація стегна, що спричинює нахил тазу в сторону захворювання. Хребет, в результаті нахилу тазу викривляється також в сторону даної патології.

 

  1. Дисплазія кульшового суглобу. Коли у малюка була дисплазія кульшового суглобу, то  після 40 років великою є вірогідність розвитку коксартрозу і сколіозу.
  2. Травми стегна в анамнезі. Після травм (падіння , спортивні травми) ймовірність розвитку  сколіозу різко збільшується.
  3. Хвороба Пертеса, перенесена в юному віці.
  4. Захворювання органів шлунково - кишкового тракту теж може бути одною з причин виникнення сколіозу. Запальні процеси в органах черевної порожнини можуть рефлекторно викликати спазми міжхребцевих м’язів у відповідному сегменті хребта, та спричиняє нахил хребта в сторону м’язевого спазму.
  5. Вроджена схильність до патології опорно-рухового апарату. Це може бути генетична запрограмованість до певних хвороб. Наприклад. Коли у бабусі, мами було  це захворювання, то є великою вірогідність розвитку цієї патології у дитини.

    Близько 80% випадків сколіозу є ідіопатичною формами хвороби  - коли неможливо з’ясувати причину захворювання.

    Лікарі-ортопеди ні в якому разі не радять жартувати зі сколіозом, адже запущені форми хвороби можуть викликати серйозні порушення в організмі: погіршення рухливості хребта, порушення роботи внутрішніх органів, остеохондроз, розвиток кил між хребцевих дисків.                        

                              

                           Симптоми

    На що потрібно звернути увагу? Часто сколіоз протікає безболісно. Тому цю недугу складно діагностувати на початкових стадіях. Сколіоз стає помітним уже коли прогресує. Приводом звернутися до лікаря є такі зміни зовнішніх характеристик дитини:

 

· Якщо одне плече вище другого;

 

· Якщо одне стегно вище другого;

 

· Якщо одна лопатка більш випнута;

 

· Якщо з одного боку випинаються ребра;

 

· Якщо одна рука здається довше іншої;

 - Якщо підігнувши нові штани одинаково - одна штанина довша.

                                  Діагностика

-         Коли подивитися на пацієнта зі спини, то на стороні сколіозу трикутник, утворений руками пацієнта і талією, буде не такий виразний (згладжений);

-         Необхідно при підозрі на сколіоз призначати рентгенографію тазу в стоячому положенні – для виявлення косого тазу. Це може бути зумовлено вродженою  дисплазією кульшового суглобу. Нахил тазу спостерігається на стороні дисплазії;

-         Також потрібно  з’ясувати наявність спазму м’язів-згиначів стегна на стороні сколіозу;

-         Необхідно звернути увагу на стопи пацієнта – при повздовжній плоскостопості таз  нахиляється на сторону плоскої стопи.

-           Причиною виникнення сколіозу можуть бути і захворювання внутрішніх органів – печінки, жовчевого  міхура, кишківника, органів малого тазу (яйники, матка). Тому слід провести обстеження органів черевної порожнини: мануальне обстеження, а також - УЗД, Комп’ютерну томографію .

                          

                            Лікування

 

 

    Рис.3 Вправи при сколіозі.

     Якщо Ви усунули всі можливі фактори виникнення сколіозу, що були перераховані, а сколіоз не минув - слід шукати якусь іншу причину виникнення цього захворювання, а не просто заставляти дитину ходити в незручному і важкому корсеті.  При значних деформаціях показане хірургічне втручання. 

     Якось до мене привели дівчинку 10 років у котрої лікарі поставили діагноз – сколіоз. Але це був  дуже виражений сколіоз… Якщо собі уявити англійську букву S , то це було значно більше викривлення. На жаль лікування  тільки хірургічне. Тоді постає питання до мами. Коли купала дитину, чому не звертала увагу на зміни в хребті?

     Дуже часто говорять, що коли дитина почала ходити рано в 9 місяців, то може виникнути сколіоз. Чи рано почала сидіти – раніше 6 місяців. Це є хибною думкою.

     Для профілактики сколіозу, а також його причини – косого тазу, що спричинюється дисплазією кульшового суглобу, дитину необхідно правильно носити, примотавши її до тулуба з ногами, котрі охоплюють маму.

     Це положення дитини при носінні мамою, є основною для лікування  та профілактики дисплазій кульшових суглобів, косого тазу, сколіозу та інших захворювань опорно-рухового апарату дитини. В країнах Африки, при такому носінні  дітей  практично ці всі захворювання зустрічаються надзвичайно рідко.

     Дітям шкільного віку батьки повинні  правильно організувати робоче місце учня.

     Сидіння учня повинно бути на такій висоті, щоб стегна були паралельні підлозі, а опущені лікті - на висоті стола, парти. Тут ми часто маємо таку проблему, коли діти з першого по третій клас сидять за одними і тими ж партами. За ці два роки  діти виростають , а меблі залишаються такими ж . Тому дитина вже не може комфортно сидіти за  партою, за котрою вона сиділа два роки тому.          Парти повинні регулюватись по висоті, нахилу. Також має регулюватись висота сидіння учня. Все це – профілактика захворювань хребта – здоров’я нації. Батькам необхідно долучатися до формування здорової осанки з перших класів. 

     Якщо не дотримуватися всього сказаного – консервативне лікування сколіозу  неефективне. Звичаний масаж, який рекомендує більшість лікарів та плавання просто не допоможе.

     (Притмітка:  Фото та частково текст взято з вільного інтернет – ресурсу.)Создан 30 дек 2015